Hollanda Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Hollanda Krallığı’na seyahat edecek olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmesi için Hollanda vizesi başvurusunda bulunması gereklidir. Hollanda ile Türkiye arasındaki vize uygulamaları uyarınca Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olan Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah veya Kırmızı) Pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda vize işlemlerine tabi olmazlar. Söz konusu pasaport hamilleri pasaport geçerlilik sürelerinin devam etmesi ( seyahatten en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olması) ve pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması koşuluyla, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Hollanda vizesi işlemlerinden muaf tutulurlar.  

Hollanda’ya seyahatte bulunacak Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları (pasaportlarında geçerli Schengen vizesi yoksa)bu ülkeye giriş yapabilmek için Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak zorundadırlar. 


Hollanda Vizesi Hakkında 

Hollanda Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Hollanda’ya kısa süreli (90 günden az) seyahatte bulunacak kişiler, Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapmalıdır.  Hollanda Schengen Vizesi sahibi kişiler, seyahatlerini Hollanda'dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Hollanda Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler.  

Hollanda Schengen Vizesi

Schengen vizesi, seyahat edilecek Schengen üyesi ülkelerde en fazla 90 gün ikamet etme imkanı sağlamaktadır. Ancak Schengen vizesine ilk defa müracaat edecek kişilere kısa süreli (1 hafta gibi) vize verilir ve bu süre daha sonraki seyahatlerde kademeli olarak arttırılır. Ancak, vizenin kullanımı ve Hollanda seyahatlerinin sıklığı vize süresi bazı durumlarda kişilere daha uzun süre konaklama olanağı sağlanmaktadır. 

Hollanda Turistik Vizesi, Hollanda Ticari Vizesi, Hollanda Aile Ziyareti Vizesi ve Hollanda Transit Vizesi gibi vize çeşitleri Hollanda Schengen Vizesi kategorisine girmektedir. Schengen vizesi; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre’de geçerlidir.

Uzun Süreli Hollanda Vizesi 

Hollanda Krallığı’na 90 günden daha fazla konaklama gerektiren nedenlerle seyahat eden kişiler, Uzun süreli Hollanda Vize işlemlerine başvuruda bulunmalıdır. Hollanda Ulusal Vizesi ya da Hollanda D vize olarak anılan Uzun süreli Hollanda Vizesi başvuruları Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir. Hollanda Çalışma Vizesi, Hollanda Oturum Vizesi, Hollanda Eğitim Vizesi ve Hollanda Aile Birleşimi gibi vize türleri Uzun süreli Hollanda Vizesi kategorisinde değerlendirilmektedir. 

- Hollanda Express vize

Hollanda’ya acil olarak seyahat etmesi gereken kişiler Hollanda Express vizesi için başvuruda bulunabilirler. Hollanda Express vizesi için başvuruda bulunan kişilerin biyometri işlemleri başvuru tarihlerini takip eden ilk randevu gününe verilmektedir. Kısa süreli Hollanda vize türlerini kapsayan Hollanda Express Vize uygulaması, vize işlemleri ile ilgili sürecin asgari zamanda tamamlanmasını amaçlamaktadır. 


Hollanda Vizesi Başvuru İşlemleri

Hollanda Krallığı’na seyahatte bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda Vizesi başvurularını Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği ve Vize Danışma Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirler.  

Hollanda Konsolosluğu, kısa süreli (90 günden az) seyahatlere ilişkin vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) birebir kabul etmemektedir. Bu nedenle Hollanda’ya kısa süreli (90 gün süreli) seyahat etmek isteyen kişiler vize işlemlerini Hollanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapabilirler 

Hollanda’ya uzun süreli (aile birleşimi, çalışma, eğitim, vb.) sebeplerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu ülkede 90 günden fazla konaklama gerektiren  vize çeşitleri için müracaat etmelidir.  Bu kişiler başvurularını doğrudan Hollanda Konsolosluğu'na ve Hollanda Büyükelçiliği'ne yapmalıdır.(Bu bilgi vize başvurusu öncesinde Hollanda Konsolosluğu aranarak teyit edilmelidir.)


Hollanda Vizesi Biyometri Uygulaması 

Hollanda vizesi

Hollanda vizesi başvurusunda bulunan kişilerden biyometrik tarama (parmak izi taraması) talep edilmektedir. İlk olarak 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanmaya başlayan Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS), tüm Avrupa Birliği (AB) Schengen ülkeleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 

Kimlik sahteciliğini engellemek ve vize başvuru sürecini kolaylaştırmak amacıyla başlatılan biyometri işlemi ile ilgili veriler parmak izi merkezlerinde tespit edilmektedir. Dolayısıyla vize başvurusunda  bulunan kişilerin kendilerinden alınması zorunlu olan biometrik veriler( 10 parmak izi) için işlem esnasında hazır bulunması gerekmektedir.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Türkiye’de de kullanılmaya başlanan ve her gün biraz daha yaygınlaşan biyometri işlemi, İtalya,  Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi birçok ülkede kullanılmaktadır.

 

Hollanda schengen vizesi

 Hollanda vizesi başvurusuna ilişkin önemli hususlar

- Hollanda vize başvurusunda kullanılacak pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Aksi durumda vize başvurusunda bulunan kişi yeni pasaport çıkartmalıdır.

- Hollanda vize işlemlerinde kullanılacak pasaport son 10 yılda çıkartılmış olmalı ve geçerliliğini Hollanda vizesi geçerlilik tarihinin bitiminden 3 ay sonrasına kadar korumalıdır. 

- Hollanda Konsolosluğu Türkiye ve Hollanda resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Vize başvurusunun resmi tatil tarihlerine tekabül etmesi Hollanda Vizesi işlemlerinin uzamasına neden olacağından Hollanda vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurusunun Hollanda ve Türkiye resmi tatilleri (Paskalya, Şeker Bayramı,  Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) tarihlerine denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir.  Hollanda Konsolosluğu resmi tatil günlerini öğrenmek için tıklayınız.

- Reşit olmayan (18 yaşından küçük) kişiler Hollanda Vizesi başvurularını anne ve baba tarafından veya yasal vasi ile birlikte yapmalı ya da noter tasdikli muvaffakatname belgesi ile birlikte başvurmalıdır.

-Hollanda Konsolosluğu, Hollanda vize başvurusu ile ilgili gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini ek görüşmeye çağırabilir. 

 

 

 

 

Hollanda Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; turkey-tr.nlembassy.org