Hollanda Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Hollanda vize müracaatlarında bulunacak kimselerin göz önünde bulundurması gereken hususlar;

Türkiye Cumhuriyeti devletinin Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Siyah (Diplomatik) Pasaportuna sahip olmayan veya geçerli Schengen vizesi bulunmayan kişiler bu ülkeye giriş yapabilmeleri için Hollanda vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur.

Hollanda devleti sınırları içerisinde maksimum 90 gün konaklama yapılacak olunması halinde ise, başvuru yapılacak Hollanda vize kategorisi kısa süreli bir Hollanda vize kateorisi olan; Hollanda Schengen vizesidir. (90 gün konaklamalı)

T.C. Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Siyah Pasaport sahipleri ise yıl içerisinde 90 ikamet günü süreyi ihlal etmeme koşuluyla Hollanda vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.Hollanda vizesi

Pasaport türü fark etmeksizin, Hollanda seyahatini vize alarak veya vize muafiyeti anlaşmalarından yararlanarak gerçekleştirecek kişilerin pasaport geçerlilik sürelerini kontrol ederek ülkeye giriş yapmaları ve ilgili pasaportların Hollanda sınırlarının terk edilmesinin ardından en az 6 ay geçerlilik süresinin olması önemle tavsiye edilir.

Son 10 yıl içerisinde alınmış, karşılıklı en az 2 boş sayfası bulunan ve Hollanda seyahati sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportlar vize başvuru işlemleri için başvuru sahibinin pasaportunda bulunması gereken özelliklerdir. 

Hollanda vize başvuru işlemleri için randevu alma zorunluluğu ise devam etmektedir. Hollanda vize randevusu almadan başvuru yapılması halinde Hollanda vize başvuru sahibi işlemler sırasında zaman kaybı yaşayacak ve işlemlerini daha uzun sürede tamamlamış olacaktır.

Bu sebeple; Hollanda Schengen vize başvuru işlemleri için lütfen randevu alarak işlemlerinizi gerçekleştiriniz.

 

Hollanda vizesi

 

Ayrıca, Hollanda Schengen vize müracaatlarında kullanılacak pasaportlarda ise bir takım özelliklerin bulunma zorunluluğu vardır.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin Lacivert Pasaportu (çipli olmayan) ile yapılacak Hollanda vize müracaatları kabul edilmemektedir. Hollanda vize müracaatlarında kullanılacak pasportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı, Hollanda seyahati dönüşü en az 3 ay geçerliliği olmalı ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için karşılıklı en az 2 boş sayfasının bulunma zorunluluğu vardır.

Hollanda vize başvurularında kullanılacak pasaportların yukarıda belirtilmiş özellikleri taşıması mecburidir. Hollanda Konsoloslukları ve Hollanda vize başvuru merkezleri yukarıda belirtilmiş özellikleri taşımayan pasaportlarla yapılan başvuruları istisnai durumlar dışında kabul etmeyecektir.

T.C. Umuma Mahsus Pasaport (bordo) sahipleri pasaportlarına geçerli bir Schengen vizelerinin bulunmaması nedeni ile Hollanda Schengen vizesi için müracaatlarını Hollanda konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine gerçekleştirmeleri gerekecektir.

Hollanda konsoloslukları ve Hollanda büyükelçiliği kısa süreli yapılacak Hollanda vize (Schengen) başvurularını direk olarak konsolosluklara kabul etmemektedir.

Hollanda konsolosluğu/elçiliği gerek duyması halinde ise Hollanda Schengen vize başvuru sahibini Hollanda Türkiye dış temsilciliklerine davet edebilir. Ancak, söz konusu durumun gerçekleşmemesi halinde kişi vize başvurularını Hollanda konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezine veya akredite olarak çalışmalar yürüten seyahat acentalarına gerçekleştirmelidir.

 

Hollanda schengen vizesi

 

Turizm ve Seyahat acentaları üzerinden başvuru gerçekleştirecek kişileri ise parmak izi ve biyometrik bilgilerini ibraz etmek üzere başvuru merkezinde hazır olmaları gerekecektir. 

Ankara ve Gaziantep'ten Hollanda vizesi içi başvuru gerçekleştirecek başvuru sahiplerinin hazırlamaları gereken evraklarında bir takım değişiklikler bulunmaktadır. Hollanda vizesi için İstanbul'dan başvuru gerçekleştirecek başvuru sahipleri beyan etmek zorunda oldukları şirketlerine ait evraklar; Faaliyet Belgesini, Vergi Levhasını, Şirketlerinin İmza Sirkülerini ve Ticaret Sicil Gazetesini kapsarken, Hollanda vize başvuruları için Ankara ve Gaziantep'ten başvuruda bulunacak kişiler ise yukarıda belirtilmiş evraklara ek olarak Şirketlerinin Oda Sicil Kaydınıda başvuru dosyalarına eklemeleri gerekecektir.

İstanbul, Gaziantep ve Ankara'dan Hollanda vize başvurusunda bulunacak kişilerin beyan edeceği işyerlerine ait evraklar ise güncel tarihli veya maksimum son 3 ay içerisinde hazırlanmış/alınmış olmalıdır. 

Hollanda vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresi 5 ila 8 iş günü süre arasında değişebilmektedir. Hollanda Konsolosluğunun resmi tatil günleri, Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi tatil ve özel günleri ve Konsolosluk vize başvuru yoğunluğunun yaşanabileceği gibi durumlar yukarıda belirtilmiş olan sürelere dahil değildir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılması halinde ise Hollanda vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresi farklılık gösterebilecektir.

Bu sebeple Hollanda vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişiler ülkeye giriş yapacaklar seyahat tarihlerinden en geç 15 gün önce başvuru işlemlerine başlamış olmaları tavsiye edilir. Holanda vizesi için en erken yapılacak vize başvuru süresi ise 3 aydır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hollanda Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; turkey-tr.nlembassy.org