Hollanda Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Hollanda vize müracaatlarında bulunacak kimselerin göz önünde bulundurması gerekenler,

Türkiye Cumhuriyeti Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Siyah Pasaport sahibi olmayan ve pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunmayan kişilerin Hollanda’ ya olan seyahatleri öncesi Hollanda Schengen vizesi almaları mecburidir.

TC Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Siyah Pasaport sahipleri ise yıl içerisinde 90 ikamet gününü ihlal etmeme koşuluyla Hollanda vize işlemlerinden muaftır.Hollanda vizesi

Pasaport türü fark etmeksizin Hollanda seyahatini vize alarak veya vize muafiyeti anlaşmalarından yararlanarak gerçekleştirecek kişilerin pasaport geçerlilik süreleri Hollanda seyahati dönüşü en az 3 ay olmalıdır. Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 boş sayfası bulunan ve 
Hollanda vizesi için randevu alımı zorunludur. Hollanda vize randevusu almadan yapılacak başvurular kabul edilmez.

Hollanda Schengen vize müracaatlarında kullanılacak pasaportların son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır. Hollanda konsolosluğu, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaportları işleme kabul ederken aynı zamanda, söz konusu pasaportların Hollanda seyahati sonrası en az 3 ay geçerliliği olmasına ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmasına dikkat edilmelidir. Hollanda vize başvuruları için kullanılacak pasaportların yukarıda belirtilmiş özellikleri taşıması mecburidir. Hollanda konsoloslukları, Hollanda vize başvuru merkezleri yukarıda belirtilmiş özellikleri taşımayan pasaportlarla yapılan başvuruları kabul etmeyecektir.

 

Hollanda Vizesi

 

TC Umuma Mahsus pasaport (bordo) sahipleri pasaportlarına henüz geçerli herhangi bir Schengen vizesi olmaması nedeni ile Hollanda Schengen vize için müracaatlarını Hollanda konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş ve Hollanda vize başvuru merkezi olan VFS Global’ e vize başvurularını gerçekleştirmeleri gerekecektir.

Hollanda konsoloslukları ve Hollanda büyükelçiliği kısa süreli yapılacak Hollanda vize (Schengen) başvurularını direk olarak konsolosluklara kabul etmemektedir. Hollanda konsolosluğu/elçiliği gerek duyması halinde ise Hollanda Schengen vize başvuru sahibini Hollanda Türkiye dış temsilciliklerine gelmesini talep edebilecektir. Ancak söz konusu istisnai durumların gerçekleşmemesi halinde kişi vize başvurularını Hollanda konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş VFS Global’ e veya Hollanda konsolosluğu vize başvuru merkezine akredite olarak çalışmalar yürüten seyahat acentalarına başvurularını gerçekleştirebilirler. Seyahat acentalarına başvuru gerçekleştirecek kişileri ise parmak izi ve biyometrik bilgilerini ibraz etmek üzere vize başvuru merkezinde hazır olmaları gerekecektir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Hollanda Konsolosluğu resmi web sitesi değildir!