Hollanda Aile Birleşimi

Hollanda Aile Birleşimi

Kasım 2013 tarihinden itibaren Avrupa Birliğinin kararı doğrultusunda Hollanda aile birleşimi başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçici oturum iznine sahip olma koşulu kaldırılmıştır. Örneğin eşiniz Hollanda'da oturum izni olmadan kalıyor ve Türkiye'ye gidip dönme şartı ortadan kaldırılmış oldu. Hollanda vatandaşı olmayan eş Hollanda'da doğrudan oturum izni için başvuruda bulunabilmektedir. Aile birleşiminden faydalanmak isteyen ve yasal olarak Hollanda'da ikamet etmeyen T.C. vatandaşları, söz konusu karara dayanarak, Türkiye'ye gitmeksizin direkt olarak oturum başvurusu yapma hakkına sahiptirler. Hollanda aile birleşimiyle Hollanda'da yaşamayı amaçlayan kişilerin 21 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Hollanda aile birleşimi için önemli 2 koşulun yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle Hollanda vatandaşı ile bir ilişkinin olması gerekiyor ki bunun resmi evlilik olması şartı aranmamaktadır. Birliktelik veya birlikte yaşama gibi durumlarda da Hollanda aile birleşimi için başvuru yapılabilmektedir. İkinci önemli olan koşul Hollanda'da ikamet eden kişinin gelir miktarıdır. Bu durumda Hollanda'daki eşin veya partnerin bir iş yeriyle en az 1 yıllık sözleşmesi olması ve aynı zamanda bun bağlı olarak asgari ücret seviyesinde bir gelirinin olması gerekmektedir. Hollanda aile birleşiminde dikkat edilmesi gereken noktalar özellikle maaşla ilgilidir. İşverenle yapılmış olan iş sözleşmesinin mutlaka başvuru evrakları arasında olması gerekir. Hollanda Çalışma Bakanlığı bu konuda son derece titiz davranmaktadır ve sosyal sigortalar kurumu ve benzeri kurumlarda yapılan incelemelerle, eğer maaş ve maaş bildirimi veya çalışma koşullarıyla ilgili çelişkiler mevcutsa bakanlık bu sorunları tespit edebilmekte, ayrıca işverenin sosyal sigortasının ödenip ödenmediğini de görebilmektedirler.

Hollanda aile birleşimi ile ilgili Hollanda'daki yetkililerle bir mülakat gerçekleştiriliyor. Özellikle evliliğin olmadığı durumlarda, ilişkiyle ilgili ayrıntılı bilgiler aktarmak gerekiyor. İlişkinizin ve evliliğinizi ispat eden diğer unsurları (fotoğraflar vb.) bu mülakat sırasında göstermeniz gerekiyor.

Hollanda Aile Birleşimi ve Oturum İzni (MVV)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Holllanda'da ikamet edebilmesi için öncelikle Türkiye'deki Hollanda Başkonsolosluğuna veya Hollanda Büyükelçiliğine oturum vizesi yani MVV başvurusunda bulunması gerekmektedir. MVV oturum vizesi olmadan yapılan oturum izni başvuruları ret cevabıyla sonuçlanmaktadır. Oturum vizesine onay verildikten sonra kişinin Hollanda'ya gitmesine izin verilir ve MVV vizesi başvuru sahibinin pasaportuna eklenir. Oturum vizesi ile ülkeye giriş yapan kişi Hollanda oturum izni ve aile birleşimi başvurusunda bulunabilir. MVV konusunda ayrıntılı bilgiyi Hollanda Konsolosluğu sayfamızda Oturum ve Çalışma izni başlığı altında görebilirsiniz.