Hollanda Seyahat Sağlık Sigortası

Hollanda Seyahat Sağlık Sigortası

Hollanda seyahat sağlık sigortasıHollanda seyahatlerinde Türk vatandaşları için vize gereklilikleri arasında yer almaktadır. Schengen ülkeleri arasında yer alan Hollanda'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, umumi pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu vize, Schengen'e üye tüm ülkelere seyahat etmeyi sağlamaktadır. Fakat Hollanda vize başvurusu yapan kişinin ilk giriş ülkesinin Hollanda olması gerekmektedir. Vize başvurusunda gerekli evraklar arasında seyahat sağlık sigortası da yer almaktadır.

Seyahat sigortası, Schengen ülkelerine düzenlendiği takdirde geçerlilik tarihleri boyunca yalnızca Hollanda'da değil diğer Schengen ülkelerine girişlerde de aktif olacaktır. Sigorta, seyahati boyunca kişinin yaşaması muhtemel tüm rahatsızlık, yaralanma, kaza ya da hastalık gibi durumlarda gerekli desteği sağlamaktadır. Vize başvurusunda geçerli poliçelerini ibraz etmeyen kişilerin başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple düzenlenen poliçenin, konsolosluklar tarafından belirtilen çerçevede hazırlanması oldukça önemlidir. Başvuruda herhangi bir aksaklık yaşanmaması için sigorta düzenlenirken kişinin konsolosluk güncellemelerinin göz önünde bulundurulması başvuru sahibinin yararına olacaktır. Aksi takdirde başvuru geçersiz sayılacak ve zaman kaybına sebep olacaktır. Schengen vizesi sigortası hakkında detaylı bilgi için yazının devamını okuyunuz.

Hollanda Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Türkiye vatandaşlarına Hollanda seyahat sağlık sigortası olduğu gibi Hollanda vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası da bulunmaktadır. Seyahat sigortaları genellikle yolcunun sağlığını güvence altına almak için düzenlenmektedir. Bu sebeple yurt dışına seyahate çıkan Türkiye vatandaşlarına düzenlenen sigortalar ile Hollanda vatandaşları için düzenlenen sigorta aynı amacı taşımaktadır.

Ülkemize gelen turistlerin sağlık önlemlerinin alınması açısından gerekli detaylar sigorta şirketlerinin düzenlemelerinde de görülmektedir. Günümüzde turist koruma sigortası, turist koruma ve destek sigortası gibi ürünlerden yabancı ülke vatandaşları sıklıkla yararlanmaktadır. Bu gibi seyahat sigortaları, içeriğinde koronavirüs teminatı bulunduran sigorta türleri arasında yer almaktadır. Covid-19 teminatlı sigorta, turistin ülkemizde seyahati esnasında olası bir koronavirüs yaşanması halinde gerekli muayene, tedavi ve ilaç masraflarının karşılanmasına yöneliktir.

Hollanda vatandaşlarının Türkiye'ye 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz seyahat etme hakkı bulunmaktadır. Fakat bu durum turistik seyahatler için geçerlidir. Özel amaçlar ile Türkiye'ye gelecek olan Hollanda vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine başvurması ve amacına uygun bir vize ile ülkeye giriş yapması gerekmektedir. Hollanda vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası düzenlenirken, seyahat süresini göz önünde bulundurmak ve tüm süreyi kapsayan bir sigorta düzenlemek gerekmektedir. Vizesiz seyahat eden yabancıların da sigorta yaptırması seyahat ve sağlığın güvence altına alınması açısından yararlı olacaktır. Seyahat sigortası yalnızca hastalık durumlarında değil pasaport kaybolması, bagaj kaybolması ya da seyahat iptali gibi durumlarda da gerekli masrafları karşılamaktadır.

Hollanda Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Hollanda seyahat sağlık sigortası yapılırken öncelikle seyahat eden kişinin kimlik bilgilerinin girişi yapılmaktadır. Kişi ile birlikte seyahat eden aile bireyleri ya da başka kişiler bulunuyorsa, seyahat eden herkes için sigorta yapılması gerekmektedir. 0 ile 75 yaş aralığında bulunan herkes için seyahat sağlık sigortası yapılabilir. Seyahat eden kişilerin bilgilerinin poliçe üzerinde yer alması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasının süresi belirlenirken, en az seyahat süresini kapsamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bunun dışında sigorta türü belirlenirken, konsolosluk ölçütleri dikkate alınmaktadır. Shengen vizesi seyahat sigortası 30.000 Euro teminatlı sigorta olarak bilinmektedir. Yalnızca Hollanda2da değil diğer Schengen'e üye ülkelerde de poliçe primi boyunca geçerli olmaktadır. Poliçenin sürekli olarak güncellenen konsolosluk şartlarına uygun olarak hazırlanması ve sigortalı kişi ya da kişilerin bilgilerinin poliçede yer alması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru geçersiz sayılacaktır. Genelde elle hazırlanan poliçeler geçersiz sayılmaktadır. Başvuru günü herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına, kişinin diğer başvuru evrakları ile konsolosluk şartlarına uygun olarak hazırlanmış Hollanda seyahat sağlık sigortası evrakları başvurudan önce düzenlenmeli ve kontrol edilmelidir.

Hollanda Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Nasıl Belirlenmelidir?

Seyahat sağlık sigortası süresini belirleyen, planlanan seyahat süresidir. Sigorta süresinin en az seyahat süresi kadar olması gerekmektedir. Düzenlenen sigorta, vize başvuru formunda ve vize talep dilekçesinde belirtilen tarih aralıklarını kapsayacak şekilde yapılmış olmalıdır. Vize başvurularında konsolosluğa ibraz edilen tüm bilgi ve beyanların ve aynı zamanda evrakların birbiri ile tutarlı olması oldukça önemlidir. Bu sebeple, poliçenin de başvuruda belirtilen seyahat tarihlerinde yapılması gerekmektedir. Bunun için de konsolosluğa beyan edilecek olan seyahat tarihinden bir gün önce başlatılması ve dönüş tarihinden bir gün sonra bitirilmesi uygun olacaktır.

Hollanda vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası düzenlenirken de seyahat edeceği ülke ya da ülkelere uygun olarak seyahat süresini kapsayacak şekilde yapılmaktadır. Hollanda vatandaşlarının vize muafiyeti olsa dahi, seyahatlerini ve olası bir durumda sağlıklarını güvence altına almaları açısından seyahat sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Sigorta teminatları, hangi ülke ya da ülkeleri kapsayacak şekilde düzenlenmişse, kişinin o ülkeye giriş yapması ile başlayıp, kendi ülkesine geri dönmesi ile sonlanmış olacaktır. Hollanda seyahat sağlık sigortası tarihlerinin geçerliliği bulunuyorsa, kişi bu süre içerisinde yapacağı her seyahatinde sigortasından faydalanabilir.

Hollanda Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

Seyahat sağlık sigortası yapan sigorta şirketleri bulunmaktadır. Fakat kişinin poliçe hazırlandıktan sonra evrakları kontrol etmesi gerekmektedir. Konsolosluklar tarafından evraklar hakkında sürekli olarak güncellemeler yapılmaktadır. Bu sebeple gözden kaçan herhangi bir şartın poliçede sağlanmaması halinde başvuru geçersiz sayılacaktır. Uzmanlar aracılığıyla düzenlenen sigortalar konsolosluk gereklilikleri doğrultusunda güncel şartlara uyacak şekilde hazırlanmaktadır. Dolayısıyla başvuru sahibinin sigortaya ilişkin gereklilikleri kontrol etmesine gerek yoktur. Böylelikle kişinin başvurusunun aksamaması adına evraklara ilişkin problem yaşanması önlenmektedir.

Vize başvurusundan önce diğer başvuru evrakları ile poliçenin hazır bir şekilde bulunması gerekmektedir. Başvuruda istenen evrakların konsolosluk gereklilikleri doğrultusunda hazırlanması gerekmektedir. Evrakların güncel ve eksiksiz olarak ibraz edilmesi son derece önemlidir. Konsolosluk gerekliliklerini sağlamayan bir poliçe ile başvuruda hiç poliçe ibraz edilmemesi benzer bir durumdur. Her iki durumda da kişinin başvurusu alınmamaktadır. Bu sebeple başvuru evraklarından en önemlileri arasında yer alan seyahat sigortasının, alanında deneyimli ve konsolosluk güncellemelerini takip eden biri aracılığıyla yapılması kişinin yararına olacaktır. Seyahat sigortasının teminatları hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Hollanda Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Hollanda seyahat sağlık sigortası seyahat anında yaşanması muhtemel pek çok olumsuz durum karşısında gerekli giderlerin karşılanmasını temin eden önemli bir uygulamadır. Fakat teminatlarından önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hollanda vize başvurularında bir gereklilik olduğunu belirtmek gerekir. Hollanda ya seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Poliçe, vize başvurularında en az diğer evraklar kadar önemli olan bir belgedir. Konsolosluk ölçütlerine uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

Hollanda Schengen';e üye ülkeler arasında yer almaktadır. Bu ülkeye yapılacak seyahatler için alınan vize diğer Schengen ülkelerine seyahat etmeyi de mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası olan Hollanda seyahat sigortası, düzenlenen poliçenin geçerliliği boyunca diğer Schengen ülkelerinde de geçerli olmaktadır. Bu sebeple Hollanda seyahat sağlık sigortası olan birinin sigorta teminatları; Yunanistan, İsveç, Portekiz, Macaristan, Slovakya, Hollanda, Malta, Norveç, Lüksemburg, Polonya, Litvanya, İzlanda, Almanya, Letonya, Hollanda, Finlandiya, Lihtenştayn, Slovenya, İtalya, İspanya, Estonya, Danimarka, İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Belçika ülkelerinde de geçerlidir.

Tüm bunların yanı sıra; seyahat eden kişinin sağlığını güvence altına alması ve çok sayıda durum karşısında oluşan giderleri karşılaması seyahat sigortaların asıl kullanım amacıdır. Seyahat sigortalarının ek teminatları kişinin talebine bağlı değişiklik gösterebilir fakat genellikle ana teminatlar aşağıdaki durumlara yönelik düzenlenmektedir.

 • Sigortalı kişinin seyahat anında hastalanması ile oluşan gerekliliklere bağlı giderlerin karşılanması,
 • Sigortalı kişinin seyahat anında sakatlanması ile oluşan ilaç, muayene, nakil ve tedavi gerekliliklerine bağlı giderlerin karşılanması,
 • Sigortalı kişinin seyahat anında yaralanması ile oluşan gereklilikler ve bunlara bağlı giderlerin karşılanması,
 • Sigortalı kişinin seyahat anında vefat etmesi halinde cenazeye ilişkin giderlerin karşılanması şeklindedir.

Tüm bu durumlar söz konusu olduğunda Hollanda seyahat sağlık sigortası ana teminatları aşağıdaki gibidir.

 • Sigortalı kişinin seyahat esnasında yaralanması ya da hastalanması gerekçesiyle sağlık merkezine yapılan nakil işlemleri ve bu esnada oluşan giderler karşılanmaktadır.
 • Sigortalı kişinin seyahat anında yaralanması ya da hastalanması gibi gerekçeler ile konaklamasının uzaması halinde, gereken konaklama masrafları karşılanmaktadır.
 • Sigortalı kişinin seyahat anında yaşadığı hastalık sebebi ile konaklamasının uzaması halinde, kendi ülkesinden refakatçi getirilmesi sırasında oluşan giderler karşılanmaktadır.
 • Sigortalı kişinin seyahat esnasında ihtiyaç duyduğu acil ilaç masrafları karşılanmaktadır.
 • Kişi seyahatteyken, yakın aile bireylerinden birinin vefat etmesi halinde ülkesine dönüş yapan kişinin gerekli yol masrafları karşılanmaktadır.
 • Sigortalı kişinin seyahat esnasında vefat etmesi ile cenazeye ilişkin defin ve nakil gibi işlemler ve varsa cenazeye eşlik edecek kişinin yol giderleri gibi masrafları temin etmektedir.

Hollanda Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Sigortanın seyahat öncesinden yapılması gerekmektedir. Bu durum Hollanda vatandaşların Türkiye vizesi sigortası için de Hollanda seyahat sağlık sigortası için de geçerlidir. Türkiye vatandaşlarının Hollanda'ya seyahat etmeden önce vize başvurusu yapması gerekmektedir. Umumi pasaport sahiplerinin yapacakları vize başvurularında, seyahat sağlık sigortası gerekliliği bulunmaktadır. Bu sebeple başvuru gününden önce diğer başvuru evrakları ile poliçenin hazırlanmış olması gerekmektedir. 0 ile 75 yaş aralığındaki seyahat eden herkes için yapılması gerekmektedir.

Hollanda seyahat sağlık sigortası 1 gün ile 1 yıl arasında yapılabilir. Sigortanın seyahat tarihlerine uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Vize başvurusunda beyan edilen seyahat tarihinden bir gün önce başlatılmalı ve dönüş itibariyle bir gün sonra bitirilmesi gerekmektedir. Konsolosluklar evraklara ilişkin sürekli olarak güncelleme yapmaktadır. Poliçede konsolosluk şartlarını sağlamayan bir durum oluşması halinde başvuru geçersiz sayılmaktadır. Zaman kaybı ve başvuruda aksaklık yaşanmaması adına vize başvurusundan önce düzenlenen poliçenin kontrol edilmesi faydalı olacaktır.

Hollanda vizesi için düzenlenen sigorta 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Bu durum diğer ülkelerde değişiklik gösterebilir. Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ya da Kanada gibi ülkeler 50.000 USD teminatlı sigorta talep etmektedir. Bu sebeple Schengen vizesi seyahat sigortası ile diğer seyahat sigortası türleri karıştırılmamalıdır. Sigorta ücretlerine ilişkin bilgi almak için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Hollanda Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Hollanda'ya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları ile Hollanda vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası ücretler bazı konularda benzerlik göstermektedir. Sigortalarda genellikle benzerlik gösteren durum, fiyatın seyahat süresinin uzunluğuna göre artış göstereceğidir. Sigorta ücretleri gidilecek ülke, ülkeler ya da bölgeye göre ve seyahat süresine göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla ücretler hakkında net bir bilgi vermek söz konusu olmamaktadır.

Seyahat süresi arttıkça sigorta ücreti de buna bağlı artış göstermektedir. Birden çok seyahat planlanıyorsa her seyahatte ayrı sigorta satın almak yerine, tüm seyahatleri kapsayan uzun süreli bir sigorta düzenlenmesi fiyat açısından daha avantajlı olabilmektedir. Bu durum hem her vize başvurusunda ya da her seyahatte sürekli aynı işlemlerin yapılmasının, evrak fazlalığının ve zaman kaybının da önüne geçmiş olacaktır. Sigorta teminatları göz önünde bulundurulduğunda sigortaya ödenen ücretler çok yüksek meblağlar değildir.

Hollanda seyahat sağlık sigortası kaza, yaralanma ya da hastalık gibi sağlığı önemli ölçüde olumsuz etkileyen pek çok durum karşısında gereken giderleri karşılamaktadır. Bu sebeple sigortanın kişiye getirisi oldukça fazladır. Sigortalı kişi, sağlık standartları çok yüksek olmayan bir ülkeye de seyahat etse, sigortası sayesinde en iyi tedaviyi alabilmektedir. Bununla birlikte çok sayıda ülkede de sağlık harcamaları oldukça maliyetlidir. Sigorta sayesinde gerekli tüm nakil işlemleri, acil ilaç giderleri, muayene ve tıbbi tedavi giderleri karşılanmaktadır. Bu teminatlar göz önünde bulundurulduğunda seyahat ederken vize muafiyeti olan kişilerin dahi sigorta yaptırmalarında fayda olduğunu söylemek mümkündür. Bazen çok basit bir ağrı yüzünden bile seyahat önemli ölçüde etkilenebilmektedir ve bu durumda kişinin tüm masrafları sigorta kapsamında karşılanmaktadır.

Hollanda Covid 19 Seyahat Sigortası

Hollanda Covid 19 seyahat sigortası yurt dışı seyahatinden önce yapılması gereken sigorta türleri arasında yer almaktadır. Tüm dünyanın içinde bulunduğu koronavirüs sürecinden dolayı pek çok alanda çeşitli önlemler alınmıştır. Yapılan en önemli düzenlemelerden biri de sigortacılık alanında karşımıza çıkan koronavirüs teminatlı sigortadır. Kovid-19 teminatlı Hollanda yurtdışı seyahat sağlık sigortası poliçede yer alan her konuda kişiye destek olmaktadır. Bunlar yalnızca gerekli sağlık hizmetinin sağlanmasına yönelik teminatlar değil, konaklama ve nakil gibi işlemleri de kapsamaktadır. Yurt dışı seyahati esnasında koronavirüs riski ile karşı karşıya olan kişinin olası bir hastalık durumunda karşılaşabileceği birçok problem kapsamlı olarak düşünülmüş ve bu olumsuzluklar sigorta ile temin edilmiştir.

Hollanda da dahil pek çok ülkenin sağlık harcamaları oldukça maliyetlidir. Poliçe geçerliliği boyunca alınan sağlık hizmeti sigorta kapsamında karşılanmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda ise sigortanın yalnızca sağlığı değil, bütçeyi de güvence altına aldığı açıkça görülmektedir. Seyahati esnasında hastalık taşıdığından şüphelenen kişiye teşhis konması ve tedavi düzenlenmesi gibi gerekliliklerin sigorta güvencesi ile sağlanabilmesi adına koronavirüse özel Hollanda yurtdışı seyahat sigortası yaptırılması oldukça önemlidir.

Hollanda Covid 19 seyahat sigortası teminatları, kişinin seyahate başlaması ile devreye girmektedir. Poliçe geçerliliği boyunca, sigortanın geçerli olduğu ülkelere yapılan her seyahatte, sigorta yeniden devreye girecektir. Koronavirüs teminatlı sigorta aşağıdaki durumlarda devreye girmektedir.

 • Seyahat esnasında COVID-19 teşhisinin konması için yapılan muayene ve tetkikler sigorta kapsamındadır.
 • COVID-19 tespit edilen kişinin hastane tedavi masrafları sigorta kapsamındadır.
 • Doktorun önerdiği ilaçlar ve acil ilaç giderleri sigorta kapsamında karşılanmaktadır.
 • Seyahat esnasında konan COVID-19 teşhisi ile karantinaya alınan kişinin otel ve benzeri konaklama masrafları ile diğer giderleri sigorta kapsamında karşılanmaktadır.
 • Koronavirüse özel Hollanda seyahat sigortası kişinin seyahat esnasında vefat etmesi durumunda cenaze naklini sağlamaktadır.
 • Hastane nakli gerektiren acil durumlarda, sigortalı kişinin sağlık merkezine nakli sigorta kapsamında sağlanmaktadır.
 • Seyahat esnasında hastalanan ve tedavisini tamamlayan kişinin daimi ikamet adresine nakli sigorta kapsamında sağlanmaktadır.
 • Sigortalı kişi ihtiyaç duyduğu her an tıbbi danışmanlık hizmeti alabilmektedir.