Hollanda Üniversite Eğitimi ve Hollanda Erasmus Vizesi

Hollanda Üniversite Eğitimi ve Hollanda Erasmus Vizesi

Hollanda'da Eğitim

Hollanda hükümeti, ülkesinde eğitim almaya gelmiş öğrencilere neredeyse birçok Avrupa ülkesinde bulunmayan olanakları sağlamasıyla ünlüdür. Hollanda Avrupa'da İngilizce eğitim vermeye başlayan ilk ülkedir örneğin. Hollanda'nın resmi dili olan Felemenkçe'yi öğrenmeniz zorunlu değildir. Ayrıca Hollanda yükseköğreniminde 1500'e yakın uluslararası eğitim ve dersler sunulur. Felemenkçe öğrenme zorunluluğunuz yokken, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca eğitim almanız ise Hollanda'da eğitim almak isteyenler için son derece rahatlatıcı bir olanaktır.

Hollanda Eğitim Sistemi Hakkında

Hollanda, vatandaşlarına eğitimi ücretsiz ve bir kamu hizmeti olarak sağlamaktadır. Ayrıca Hollanda eğitim sistemi, Hollanda anayasası ile belirlenmiş olan kurma, yönlendirme ve donatma özgürlüğüne sahip olan çok özel bir eğitim sistemi özgürlüğüne sahip sistemdir. Şöyle ki, bu eğitim sistemi özgürlüğünün sağladığı olanaklar;

Veli çocuğunu istediği okula gönderme özgürlüğüne sahiptir.

İstenildiği takdirde farklı inanç mensubu ve farklı dünya görüşüne sahip kişilere, kendi okullarını açma hakkı tanınmıştır.

Açılan her okul kendi eğitim politikasını belirleyebilmektedir.

Hollanda hükümeti, açılan her farklı okulun eğitim masrafları için bütçe oluşturmaktadır. Hollanda'da bulunan temel eğitime sistemine gelecek olursak, zorunlu eğitim 12 yıldır. Çocuklar 4 yaşında okul öncesi eğitime başlayarak, temel eğitime motivasyonları oluşturulur. Okul öncesi eğitim ise zorunlu değildir. 6 yaşındaki çocuklar için ise, temel eğitim başlamış demektir. Zorunlu eğitim 12 yıl sürer. Öğrenciler 8.ci sınıfta ise CITO denilen bir sınava girmektedir. Girilen bu sınavı Türkiye'de yapılan OKS sınavına benzetebilirsiniz. Bu sınavın sonucu, öğrencilerin ne tür bir orta dereceli eğitim alacağı konusunu belirlemede yardımcı olmaktadır. Hollanda orta eğitim sisteminde ise, 3 çeşit orta dereceli eğitim vardır;

VWO yani lise

Havo, meslek yüksekokuluna hazırlık lisesi

VMBO, orta dereceli meslek eğitimine hazırlayıcı eğitimdir.

Hollanda'da ki bu orta eğitim bölümlerinin arasında üniversiteye öğrenci hazırlayan sistem ise, VWO'dur. VWO orta dereceli eğitim sisteminin en uzun süreli olan okuludur ve toplam olarak 6 yıl sürer. Hollanda orta eğitim sisteminde, Felemenkçe ve bir yabancı dil öğrenme konusu ise zorunludur.

Hollanda Üniversite Eğitimi Hakkında

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisidir Hollanda. Öyle ki, bu küçük sevimli ülke, 16 milyonluk iyi eğitimli nüfusu ile dünya üzerinde en varlıklı 15 ülke arasında yerini alır. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen insanlar ile kozmopolit bir kültüre sahip Hollanda, güvenli ve modern bir toplumdur. Böylesine varlıklı ve kozmopolit bir ülke de hiç yabancılık çekmeden, üniversite eğitimi alabilirsiniz. Kaldı ki Hollanda, üniversite eğitimi söz konusu olduğunda saygınlığı ve idealistliğinden ödün vermeyen bir ülkedir. 2008 yılı en iyi üniversiteler 200 sıralamasına, 11 Hollanda üniversitesi girmiştir. Hollanda üniversitelerine ayrılan devlet kaynakları Avrupa ilk sıradadır. Sadece Amsterdam üniversitesi yarım milyar avro bütçeye sahiptir. Hollanda üniversiteleri anadili İngilizce olmasa da Avrupa'da İngilizce eğitim vermeye başlayan ilk ülkedir örneğin. Üniversite eğitimi almak için Felemenkçe öğrenmenize gerek olmaması yine Hollanda'da üniversite eğitimi almanız için geçerli bir sebep olabilir. Hollanda'da yaklaşık 900 alanda İngilizce dilinde eğitim verilmekte iken, yüksek öğretim okullarında tamamı İngilizce olmak üzere 1500'e yakın uluslar arası eğitim programı ve ders sunulur. Ayrıca Hollanda eğitim bakanlığı ülkeye daha fazla öğrenci çekmek için İngilizce, Fransızca ve İspanyolca eğitim olanakları da sunmaktadır. Eğitim ve araştırma konusunun bir gelenek haline geldiği Hollanda üniversiteleri, akademik kariyer yapmayı planlayan kişilerin buluşma yeridir. Hollanda üniversitelerinde daha çok teori ağırlıklı eğitim verilirken, üniversitelerin sağlamış olduğu staj olanaklarıyla da öğrenci doğrudan kariyerine hazırlanır.

Bilmekte fayda var, 1 yıllık yaşam masrafınızı gitmek istediğiniz Hollanda üniversitesine gönderdiğiniz takdirde vizeniz, Hollanda üniversitesi tarafından alınır. Ayrıca Hollanda üniversitelerinde lisans veya yüksek lisans eğitimini tamamlamış kişilere 1 yıllık geçici çalışma izni verilmektedir.

Hollanda Açık Öğretim Üniversiteleri Hakkında

Geleneksel olmayan eğitim sistemine verilmesi gereken en iyi örneklerin başında gelir bu eğitim sistemi. Zamanının büyük çoğunluğunu üniversite eğitimine ayıramayan kişiler bu eğitim modelini tercih ederken. Hollanda eğitim modelleri arasında revaçta olan bir yükseköğretim modelidir. Türkiye de bulunan açık üniversite modelinin Hollanda'da ki karşılığı da diyebiliriz. Hollanda açık öğretim üniversitelerinde eğitim almak için, orta öğretimi bitirip,18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir.Hollanda açık öğretim üniversitelerinden mezun olunduğu takdir de alınan diplomalar, Hollanda'daki bütün üniversitelerce tanınmaktadır.

Hollanda Yüksek Öğretim Sistemi Hakkında

Hollanda yeni çıkardığı yasalar sebebiyle, eğitim sisteminde bazı değişikliklere gitmiştir. Değişikliğe gittiği konulardan ilki, akademik yılı öğrencilerin toplamış olduğu kredilerin belirleyecek olmasıdır. 40 saatlik ders karşısında öğrenciler 1 kredi puanı kazanırken, 42 hafta süren 1 yıllık akademi takviminin sonunda hedeflenen 42 kredi puanı toplanmış olur. Hollanda yüksek öğretim alanında eğitimini 4 yılda bitirmek isteyen kişiler ise 168 krediye ulaşma zorunluluğu vardır. Bazı bölümlerin kredi puanı ise diğerlerine göre daha yüksektir. Söz gelimi, diş hekimliği, tıp ve eczacılık gibi bölümler yüksek kredili bölümlerdir. Doktora programlarının ilk yılı tamamlandıktan sonra öğrencilerin girmek zorunda olduğu sınav, Propaedeutisch Examen'dir. Doktora programının bu ilk yılını tamamlamış olan kişiler, eğitimlerini Hollanda'da sürdürmek istedikleri takdirde okuyacakları üniversite ile önceden iletişime geçip şartları hakkında bilgi edinmelidir. Asgari olarak 4 yıl süren bu eğitimin sonunda, öğrencilerin Doctoral Examen sınavı ile 60 sayfalık bir tez yazması ise zorunludur. Doctoral examen, doktora yapmak isteyen her kişinin sahip olması gereken bir belgedir. Bu doktora ( post doktorale programma's) süresi ise 4 yıldır. Doktora öğrencilerine düşen sorumluluk ise, kendilerine verilen konu üzerine bilimsel araştırma yapmaktır. Aynı zamanda doktora öğrencileri, üniversitelerde asistan olarak görev alabilirler. Doktora tezleri, öğrencilerin talepte bulunması üzerine istedikleri dilde yazılabilmektedir. Yazılan tezlerin savunması ise dekanlığın toplantısında yapılmaktadır.

Hollanda Erasmus Programı

Hollanda'ya Erasmus Programı kapsamında gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler Hollanda Hollanda Konsolosluğu tarafından belirlenen Hollanda Erasmus vizesi için gerekli evrakları Hollanda Konsolosluklarına sunmalıdırlar. Hollanda Konsolosluğu tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu vardır. Hollanda vizesi için gerekli evraklar, Hollanda'ya gidiş amacına uygun hazırlanıp Hollanda Konsolosluğu'na sunulmalıdır. Tüm belgelerin asılları ile ikişer adet fotokopileri Hollanda Konsolosluğu'na sunulmalıdır. Türkçe belgelerin Hollandanca diline tercüme edilmiş olarak başvuru evrakları arasına koyulmalıdır.

Hollanda Erasmus Vizesi Gereken Evraklar

İkamet izni (oturum izni) başvuru formu Uzun süreli vize talep formu olarak da bilinir. Hollandanca olarak doldurulmuş, Hollanda vize başvurusu için ibraz edilecek evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki nüsha ikamet izni başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; kişi tarafından doldurulacak ikamet izni başvuru formunun imza bölümünü ebeveynlerin ikisi de imzalanmış olmalıdır.

Fotoğraf- Hollanda turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 3 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Hollanda vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

Pasaport- Hollanda turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Hollanda seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır. Pasaport fotokopisiyle birlikte sunulmalıdır. Eğer varsa daha önceden verilmiş Schengen, Romanya, Amerika, Bulgaristan İngiltere vizelerinin giriş-çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların fotokopileri. Pasaportun biometik bilgilerinin ve varsa önceki vizelerin bulunduğu sayfaların fotokopileri

Hollanda'daki Üniversite/Yüksek okulun kabul belgesi Yazı, eğitim süresini ve hangi şehirde olduğunu içermesi gerekmektedir. Fotokopi veya scan çıktısı yeterlidir

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Hollanda Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge -Hollanda vize işlemlerinde bulunacak kişinin Hollanda'da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

Türkiye'deki Üniversiteden alınmış yazı-Başvuru sahibin gidiş amacına ve Erasmus / Sokrates burslu olarak bir Hollandan Üniversiteden eğitim göreceğine dair belgeler

Noter tasdikli Taahhütname -Hollandanca tercümesi ve Tüm gelir kanıtlarının aslı 2 fotokopisi

Taahhütname- Sadece ebeveynler tarafından düzenlenen noter tasdikli bir taahhütnamenin aslı ve 2 fotokopisi ve Yeminli tercümandan Hollandancaya tercümesi

Sponsor Evrakları- Öğrenciye Erasmus süresince sponsor olacak ebeveynlerin meslek durumu veya maddi durumuna ilişkin evraklar.

Muvafakatname -Başvuru sahibi 18 yaş altında ise reşit değil ise, yalnız ve/veya ebeveynleri ya da yasal vasi ile seyahat ediyor ise beraber seyahat edilse de edilmese de, her iki yasal veli veya vasiler noterden 6 ay içerisinde çıkartılmış muvafakatname aslını ve fotokopisini vermek zorundalardır

Eğitim programı sertifikası -Menşe ülkede takip edilen eğitim programı sertifikası

Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar -Konaklanacak yer, otel rezervasyonu ya da Hollanda'da ikamet eden bir yabancının ya da Hollandan vatandaşının beyanatı;

Kurumca düzenlenen eğitim bursunu belgeleyen teminatlar

Uçak bileti rezervasyonu

***Lütfen Dikkat!

- Başvurunuz için Hollanda'dan başvurunuzu kabul eden okulun gönderdiği mektubun aslı olması çok önemlidir. Konsolosluğun mutlaka görmek istediği bu evrakı başvurudan önce temin etmeniz gerekmektedir.

- Ebeveynler tarafından verilen taahhütname, Federal Eğitim Teşvik kanununda belirlenen garanti oranına göre düzenlenmeli ve ödemeyi garanti etmelidir.

- Verilen taahhüttün ödenebileceğine dair ebeveynlerin maaşlarının yattığı hesap cüzdanları, mal varlığının bulunduğu hesap cüzdanı ve ödeme gücünü gösteren tüm maddi ve gelir durumunu gösteren evrakların aslı ve 2 fotokopisini ibraz etmelidir. (Gelir evrakların tercümesine gerek yoktur). Ayrıca taahhütnameyi veren kişinin imzası noter tarafından tasdik edilmelidir.

Hollanda Üniversiteleri

 • Amsterdam Üniversitesi
 • Delft Teknoloji Üniversitesi
 • Eindhoven Teknoloji Üniversitesi
 • Rotterdam Erasmus Üniversitesi
 • Lahey Üniversitesi
 • Hogeschool Eindhoven
 • Hogeschool Van Amsterdam
 • Hogeschool Van Utrecht
 • Ljselland Polytechnic
 • Leiden Üniversitesi
 • Nijenrode Üniversitesi
 • Noordelijke Hogeschool Leeuwarden
 • Open Üniversity Of The Netherlands
 • Tilburg Üniversity
 • Groningen Üniversitesi
 • Limburg Üniversitesi
 • Nijmegen Üniversitesi
 • Twente Üniversitesi
 • Utrecht Üniversitesi
 • Vrije Üniversitesi
 • Wageningen Üniversitesi.