Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ve Hollanda arasındaki teamüllere bağlı olarak Türkiye’nin önemli ticari şehirlerinden olan İstanbul’da faaliyet göstermektedir. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ve Hollanda arasındaki sosyal ve ticari ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra Hollanda’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri ile Türkiye’de ikamet eden Hollanda vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle görevlidir. 


Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’ndan, Hollanda Büyükelçiliğinden ve diğer Hollanda Konsolosluklarından destek alabilmektedir.


Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, uluslararası hukuk gereği uygulanan konsolosluk binasının dokunulmazlığı dışında herhangi bir diplomatik ayrıcalığa sahip olmamakla birlikte Hollanda Konsolosluğu çalışanları (diplomatik görevlerle atananlar hariç) diplomat pozisyonunda değildir. 


Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Adres

İstiklal Cad. No: 197, 34433 Beyoğlu, İstanbul

Hollanda Başkonsolosluğu İstanbul Telefon

+90 212 393 21 21

Hollanda Başkonsolosluğu İstanbul E-posta

ist@minbuza.nl


Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi günleri 09.00-17.00 saatleri arasında işlem kabul etmektedir.
 
Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Vize  Bölümü Başvuru Saatleri

Pazartesi - Cuma:  08.30 - 11.30


Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgeleri

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer Hollanda Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Hollanda Vizesi ve Hollanda Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ ve Yalova illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.


Holanda İstanbul Başkonsolouluğu Tatil Günleri 2021

Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer Hollanda Konsoloslukları Hollanda ve Türkiye tarafından resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli günlerde hizmet vermemektedir.  

1 Ocak  Noel ve Yılbaşı Tatili
13 Nisan  Paskalya
23.Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
27 Nisan Kral’ın Günü
1 Mayıs  Emek ve Dayanışma Günü
5 Mayıs Kurtuluş Günü
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı
25-26 MayısYükseliş Günü
1 HaziranPentekost
15 TemmuzDemokrasi Günü
30-31 Temmuz-3 AğustosKurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
25 Aralık Noel


Hollanda vize işlemleri

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Vize Talep Dilekçesi

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. 

 

Turistik Vize talep dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir;

 

HOLLANDA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA
İSTANBUL


Ülkenize ../../…. İle ../../…. tarihleri arasında turistik amaçla seyahat etmeyi planlamaktayım. Seyahatim süresince oluşacak tüm masraflarım(konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) tarafımdan karşılanacaktır. Seyahatim bitince ülkenizden ayrılacağımı taahhüt ve garanti ederim. Tarafıma gerekli vizenin verilmesini rica ederim.

 

Saygılarımla.....


Ticari vize talep dilekçesi için aşağıdaki gibidir;

 

HOLLANDA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA
İSTANBUL

 

Şirketimizin satış müdürü Bay/Bayan………………………….. ülkenizdeki iş ortağımız olan …………… firması ile iş görüşmesi ve çalışma alanımızla ilgili araştırma yapmak üzere ../../... & ../../..... arasında ülkenizi ziyaret edecektir. 
…………’in seyahati süresince oluşacak tüm masrafları(konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) şirketimiz tarafından karşılanacaktır. Satış müdürümüz seyahati bitince ülkenizden ayrılacaktır. Kendisi için gerekli vizenin verilmesini rica ederiz.

 

Saygılarımızla……

 


Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddi

Hollanda Konsolosluğu’na ve Hollanda Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvuruları konsolosluk tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği durumlarda reddedilmektedir. Hollanda vizesi için yapılan başvurularda sahte ya da yıpranmış seyahat belgelerinin ibraz edilmesi, seyahat amacının kanıtlanmaması, başvuru sahibinin herhangi bir Schengen ülkesinden sınır dışı edilmiş olması gibi durumlarda Hollanda konsolosluğu vize başvurusunu reddetmektedir. Devamı.....

 


Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Hollanda Konsolosluğu, Türkiye ve İstanbul’un kalbi denilebilecek bir semtte hizmet verirken, ulaşım sıkıntısının yaşanmayacağı günün 24 saati kolayca ulaşılabilecek bir konuma sahiptir. Hollanda Başkonsolosluğu İstanbul adresine toplu taşıma ulaşabilmek için taksim Metro hattının Şişhane ve Taksim duraklarını, Karaköy Tünel Metrosunu kullanılabilir. Aşağıda İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu adresine ulaşımı sağlayan bazı İETT otobüs numaraları mevcuttur.

İETT 36 T:        Cebeci – Taksim

İETT 54 E:        Okmeydanı – Eminönü

İETT 85 :          Bakırköy – Şişli

İETT 55 T:        Gaziosmanpaşa – Taksim

İETT 77 MT:      Mecidiyeköy – Edirnekapı – Taksim

İETT 73 F:        Florya – Taksim

İETT 61 B:        Taksim – Beyoğlu

İETT 80 T:         Yedikule – Taksim

İETT 71 T:         Ataköy – Taksim

İETT 202:          Bostancı – Taksim

 

Hollanda Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.hollandavesen.nl